Vezetői engedélyek (jogosítvány)
Ki kaphat vezetői engedélyt (jogosítványt)?
Milyen feltételeket kell teljesíteni a vezetői engedély megszerzéséhez?
Ki nem kaphat vezetői engedélyt?
A vezetői engedélyek fajtái
Vezetői engedély
Ki számít kezdő vezetőnek, és milyen szabályok vonatkoznak rá?
Mikor állítanak ki ideiglenes vezetői engedélyt?
A vezetői engedély érvényessége
A vezetői engedély kiadása
Az ügyintézéshez szükséges okmányok
Ki kell-e cseréltetni a régi típusú jogosítványt?
Mi történik, ha lejár az egészségügyi alkalmasság időtartama?
Kell-e fizetni a jogosítvány kiállításáért?
Ki kaphat vezetői engedélyt (jogosítványt)?
Vezetői engedélyt - a jogszabályban foglalt kivételekkel - csak olyan személy kaphat, akinek a szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van, valamint nem magyar állampolgár esetén az engedély kiadását megelőző hat hónapban Magyarországon tartózkodott.
A magyarországi tartózkodást igazoló adatokat a közlekedési igazgatási hatóság szerzi be a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásából. A személyi adat- és lakcímnyilvántartás hatálya alá nem tartozó harmadik országbeli állampolgár esetében az ügyfélnek kell bemutatnia az idegenrendészeti hatóság által kiállított tartózkodási jogot igazoló okmányt.
Nem követelmény a hat hónapos magyarországi tartózkodás igazolása, ha a harmadik ország állampolgárának kérelme a Magyarországon korábban megszerzett vezetői engedély pótlására irányul.
A nem magyar állampolgár kérelme alapján a külföldön megszerzett vezetői engedély honosítására, illetve más EGT-állam hatósága által kiadott vezetői engedély cseréjére irányuló eljárás során a vezetői engedély kiadását megelőző hat hónapos magyarországi tartózkodás igazolása nem követelmény, ha a kérelem alapja a külföldi vezetői engedélybe bejegyzett érvényességi idő lejárata. Ez esetben a vezetői engedély kiadásának feltétele a tartózkodási jogosultságot igazoló okmány bemutatása mellett a külföldi igénylő jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van. §.
Milyen feltételeket kell teljesíteni a vezetői engedély megszerzéséhez?
Jogosítványt az kaphat, aki
betöltötte a járműkategóriához előírt életkort, és a jártassági feltételeknek eleget tesz (személyautónál 17 év) §;
a járművezetői tanfolyam elméleti részét igazoltan elvégezte, vagy annak elvégzése alól felmentést kapott, vagy tanfolyammentes vizsgát tehet §;
sikeresen letette az elméleti vizsgát (a KRESZ-vizsgát), majd a műszaki, a rutin és a forgalmi vizsgát;
rendelkezik az elsősegélynyújtási ismeretek megszerzését bizonyító igazolással (vagyis eredményesen elvégezte az elsősegélynyújtási tanfolyamot vagy végzettsége miatt felmentést kapott);
a járművezetésre közlekedésbiztonsági szempontból alkalmas;
az egészségügyi alkalmasság feltételeinek megfelel §;
az előírt pályaalkalmassági feltételeknek megfelel §.
Ki nem kaphat vezetői engedélyt?
Közlekedésbiztonsági szempontból járművezetésre alkalmatlan, ezért nem kaphat vezetői engedélyt:
akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság a járművezetéstől jogerősen eltiltott (kivéve az alábbi eseteket: a legfeljebb hat hónapra kiszabott jármű-kategóriától, alkategóriától, kombinált kategóriától vagy járműfajtától való eltiltást, ebben az esetben az ügyfél kérelmére ideiglenes vezetői engedély állítható ki; a meghatározott kategóriára vagy járműfajtára kiterjedő eltiltást, ekkor az okmányiroda a járművezetésre jogosító okmányt kérelemre kicseréli, és ennek során az eltiltással nem érintett kategóriára, járműfajtára érvényesített okmányt ad ki; valamely nemzetközi vagy nemzeti kategória alá eső járműre kiterjedő eltiltást, ekkor a vezetői engedélyben kóddal jelölik, hogy mit nem vezethet a jogosítvány tulajdonosa);
akinek kényszergyógyítását vagy kényszergyógykezelését a bíróság elrendelte, annak időtartamára;
akinek a vezetési jogosultsága szünetelését a hatóság jogerős határozatával elrendelte, annak időtartama alatt,
akit a bíróság cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezett,
akinek a vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló törvény alapján a közlekedési igazgatási hatóság ideiglenesen visszavonta, a határozat jogerőre emelkedésétől kezdődően a visszavonást követően elkezdett utánképzés elvégzését tanúsító igazolás közlekedési igazgatási hatóságnál történő bemutatásáig, de legalább a vezetői engedély leadása napjától számított hat hónapig,
akinek külön jogszabály alapján a hatáskörrel rendelkező hatóság az egészségi alkalmatlanságát állapította meg, az egészségi alkalmasság igazolásáig. §.
A vezetői engedélyek fajtái
A járművezetésre jogosító okmányoknak - ezért nevezik a köznyelvben jogosítványnak őket - három csoportja van:
a vezetői engedély,
az ideiglenes vezetői engedély,
a nemzetközi vezetői engedély §.
A járművezetési jogosultság igazolására alkalmas további dokumentumok:
A Magyar Köztársaság területén járművezetési jogosultság igazolására alkalmas az ügyfél által együttesen bemutatott, az adott kategória tekintetében lejárt érvényességű vezetői engedély és a közlekedési igazgatási hatóság által a kérelemről elektronikus úton kiállított és az ügyfélnek átadott adatlap a vezetői engedély cseréjére irányuló eljárás kezdeményezését követően az új vezetői engedély kiadásáig, de legfeljebb a kérelem benyújtásától számított 60 napig.
A külföldi hatóság által kiállított érvényes vezetői engedély Magyar Köztársaság területén történő elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése esetén a Magyar Köztársaság területén járművezetési jogosultság igazolására alkalmas a bejelentésről szóló jegyzőkönyv és a vezetői engedélyt kiadó külföldi ország hatósága által kiállított, a vezetői engedély adataira, érvényességére és a vezetői jogosultság tartalmára vonatkozó igazolás, a kiállítás dátumától számított legfeljebb 30 napig.
Az érvényes magyar vezetői engedély külföldön történő elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése esetén a Magyar Köztársaság területén járművezetési jogosultság igazolására alkalmas a külföldi vagy magyar hatóságnál tett bejelentésről szóló jegyzőkönyv a bejelentéstől számított legfeljebb 30 napig. §.
Vezetői engedély
A vezetői engedély különböző kategóriákba, alkategóriákba és kombinált kategóriákba sorolt járművek vezetésére jogosít §.
A nemzetközi kategóriák közül például
az "A" kategóriás a motorkerékpár - az "A1" alkategória elnevezésű a legfeljebb 125 cm3 hengerűrtartalmú vagy legfeljebb 11 kW-os teljesítményű motorkerékpár,
a "B" kategóriás egyebek mellett a 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó személygépkocsik,
a "C" kategóriás - az autóbusz és a trolibusz kivételével - a 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépkocsi, valamint az ilyen gépkocsiból és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvény
a "D" kategóriás az autóbusz, valamint az autóbuszból és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvény
vezetésére jogosítja a vezetői engedély tulajdonosát §.
A nemzetközi kategóriák mellett léteznek nemzeti kategóriák is, amelyeket szintén egy-egy nagybetűvel ("K", "T", "M", "TR", "V") jelölnek. A "K" kategóriás jogosítvánnyal kerti traktort és állati erővel vont járművet (pl. lovaskocsit ) lehet vezetni. A "T" kategóriás jogosítvánnyal ezeken kívül mezőgazdasági vontatóval és két nehéz pótkocsival, valamint pótkocsis lassú járművel is lehet közlekedni. Az "M" kategóriás engedély jogosít a segédmotoros kerékpár vezetésére. Trolibuszt "TR", villamost pedig "V" kategóriás engedéllyel lehet vezetni. §.
A nemzeti kategóriás jogosítványoknak az a sajátossága, hogy ezekkel csak belföldön lehet a meghatározott járműveket vezetni, igaz az ilyen jogosítvánnyal rendelkezőknek nem kell kezdő vezetői minősítéssel járó, két éves próbaidőt kiállniuk.
A vezetői engedélyben többféle kód szerepel, így jelzik például a "kezdő vezetői engedély" minősítés lejártának határidejét, az állampolgársági adatot, az egészségi feltételeket, illetve az egészségi állapotból következő korlátozásokat.
Ki számít kezdő vezetőnek, és milyen szabályok vonatkoznak rá?
Mikor állítanak ki ideiglenes vezetői engedélyt?
Az ideiglenes vezetői engedélyt kérelemre adja ki a hatóság:
ha a vezetői engedély eltűnik, megsemmisül, megrongálódik;
a vezetői engedély kiállításáig a jártassági feltételhez kötött kategóriák esetén a jártasság megszerzéséig;
annak, akit legfeljebb 6 hónapra tiltottak el valamely jármű-kategóriától, alkategóriától, kombinált kategóriától vagy járműfajtától, az eltiltással nem érintett járműkategóriákra §.
A hatóság hivatalból adja ki az ideiglenes vezetői engedélyt, ha a vezetői engedély kiállítására gyártási hiba, elírás miatt kerül sor §.
Az ideiglenes vezetői engedély csak belföldön érvényes §.
A vezetői engedély érvényessége
A vezetői engedély a kiállításától számított 10 évig, 70 év felett határidő nélkül igazolja a személyazonosságot, de ez nem jelenti azt, hogy ennek birtokában vezethetünk is §.
A járművezetésre jogosító okmányok a következő határidőig jogosítanak vezetésre:
az ideiglenes vezetői engedély a kiállításától számított hatvan napig (illetve valamely jármű-kategóriától való eltiltás esetén az eltiltás időtartamáig, de legfeljebb hat hónapig);
a vezetői engedély kategória a kötelezően előírt orvosi vizsgálaton megállapított időpontig;
a nemzetközi vezetői engedély a vezetői engedélyben feltüntetett egészségi érvényességi ideig, de legfeljebb a nemzetközi vezetői engedély kiállításának napjától számított három évig §;
a nemzeti kategóriában - a "TR" és "V" kategória kivételével - a vezetői engedély érvényességi időpontjáig, de legfeljebb a vezetői engedély kiállítását követő tíz évig §.
A közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet alapján az 1. alkalmassági csoportba tartozó közúti járművezetők közül az, aki a
40. életévét még nem töltötte be, 10 évenként;
40. életévét betöltötte, de a 60. életévét még nem, 5 évenként;
60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem, 3 évenként;
70. életévét betöltötte, 2 évenként
köteles időszakos egészségi alkalmassági vizsgálaton megjelenni (ha ezt nem teszi meg, vagy nem állapítják meg az alkalmasságát, nem kaphat új jogosítványt) §.
A 2. alkalmassági csoportba tartozó járművezetőknek (vagyis azoknak, akik a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezetnek vagy kívánnak vezetni, valamint azoknak, akiket közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak):
45. életévükig, 5 évenként;
45. és 60. életév között, 3 évenként;
60. életév felett, 2 évenként
kell az időszakos egészségi alkalmassági vizsgálaton megjelenni §.
2011. január 1-jétől a közúti járművezető a fent meghatározott időnél korábban, soron kívül köteles alávetni magát egészségi alkalmassági vizsgálatnak, ha
a jogszabályban meghatározott meghatározott szerv, illetve személy (az eljáró hatóság, a közúti járművezető munkáltatója, a pályaalkalmasságot vizsgáló szerv, orvos vagy az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet) kezdeményezésére az egészségi alkalmasságát megállapító szerv erre felszólította;
eszméletvesztéssel járó rosszulléte vagy sérülése volt;
látásélességében szemüveggel nem javítható rosszabbodás, vagy hallásában a forgalom menetének észlelését zavaró csökkenés állott be;
az eljáró hatóság soron kívüli egészségi alkalmassági vizsgálatot rendelt el, vagy
esetében súlyos hipoglikémia fordult elő. §
A vezetői engedély kiadása
Az első vezetői engedély kiadására, illetőleg az új kategória, alkategória és kombinált kategória bejegyzésére, a vezetői engedély cseréjére és pótlására irányuló kérelmet elsősorban az ügyfél lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes - de szükség esetén az ország területén bármely - okmányirodában, személyesen lehet benyújtani. Rendkívül indokolt esetben - így különösen halaszthatatlan külföldre utazás esetén -, amennyiben a vezetői engedély cseréjére, pótlására irányuló kérelmet a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala Központi Okmányirodájánál nyújtották be, a vezetői engedély soron kívül kiadható. §
Elektronikus úton is be lehet jelenteni a 2001. január 1-je után kiadott vezetői engedély elvesztését, ellopását, megsemmisülését, és kezdeményezhető annak pótlása. Az elektronikus úton kezdeményezett pótlás esetén - az okmányazonosító adat kivételével - a korábbi vezetői engedéllyel megegyező adattartalommal állítják ki a vezetői engedélyt.
Elektronikus úton is kezdeményezhető továbbá a 2001. január 1-je után kiadott, az adott kategória tekintetében lejárt érvényességű vezetői engedély cseréje, feltéve, ha az új egészségi alkalmassági érvényességi idő lejártának időpontja a csere alapjául szolgáló vezetői engedély 4. b) pontjában meghatározott érvényességi időn belül esik. Az elektronikus úton kezdeményezett vezetői engedély cseréje esetén - az okmányazonosító és kategória érvényességi adat kivételével - a korábbi vezetői engedéllyel megegyező adattartalommal állítják ki az új vezetői engedélyt.
Az okmányiroda a kérelemnek megfelelő adattartalmú elektronikus kérelmet állít elő (ezt érdemes elolvasni, mert ez alapján jegyzik be a személyi adatokat az új dokumentumba). A vezetői engedély iránti kérelem személyes előterjesztésekor a jogosultról fényképet készítenek §.
Új kategória esetén a korábban kiadott vezetői engedélyt be kell vonni.
Az ügyintézéshez szükséges okmányok
Új, kezdő vezetői engedély esetén a kérelemhez csatolni kell:
az egészségügyi alkalmassági véleményt,
az illeték megfizetését tanúsító igazolást.
Csere, illetve új kategória megszerzése esetén a kérelemhez csatolni kell:
a kiadás alapjául szolgáló előző vezetői engedélyt,
az egészségügyi alkalmassági véleményt,
az illeték megfizetését tanúsító igazolást.
Pótlás esetén a kérelemhez csatolni kell:
a vezetői engedély elvesztéséről, eltulajdonításáról, megsemmisüléséről szóló jegyzőkönyvet,
az illeték megfizetését tanúsító igazolást.
PÁV kategória megszerzésének nyilvántartásban történő rögzítése esetén a kérelemhez csatolni kell a PÁV határozatot.
Külföldi hatóság által kiállított vezetői engedély cseréje, honosítása esetén a kérelemhez csatolni kell:
a külföldi hatóság által kiállított vezetői engedélyt, és annak hiteles fordítását,
az egészségügyi alkalmassági véleményt
a vezetői engedély kiadását megalapozó nyilatkozatot tartalmazó okiratot.
Az ügyintézés során be kell mutatni:
a személyazonosításra alkalmas okmányt (személyi igazolványt, útlevelet),
a személyazonosító jelet tartalmazó hatósági igazolványt (lakcímigazolvány),
külföldi esetén a szokásos tartózkodási hely országát igazoló okmányt,
az új, kezdő vezetői engedély kiadása, új kategória megszerzése, illetve külföldi hatóság által kiállított vezetői engedély honosítása esetén a közlekedési hatóság által kiállított vizsgalapot, illetve vizsgaigazolást. §
A vezetői engedélyt a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala a kérelmező részére postai úton küldi meg. Az így át nem vett okmányt az értesítési cím szerint illetékes okmányiroda a kiállítástól számított egy évig őrzi meg, ezt követően a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának megsemmisítésre megküldi §
Ki kell-e cseréltetni a régi típusú jogosítványt?
A 2001. január 1-je előtt kiadott, járművezetésére jogosító okmányok továbbra is érvényesek, és nincs arra lehetőség, hogy lejárat előtt, esztétikai megfontolások alapján bárki kicseréltesse ezeket §. Az okmányiroda a régi típusú vezetői engedélybe, annak érvényességi idején belül bejegyezheti a különböző egészségügyi és egyéb korlátozásokat, így különösen: a jármű-kategóriától (alkategóriától), járműfajtától eltiltást, s egyéb változásokat.
A lejárt okmányok érvényességi idejét cserével hosszabbítják meg §. Az új vezetői engedély kézhezvételét követő nyolc napon belül a lecserélt vezetői engedélyt az okmányirodánál le kell adni.
Mi történik, ha lejár az egészségügyi alkalmasság időtartama?
Amennyiben az egészségügyi alkalmasság időtartama lejár - akár régi, akár új típusú vezetői engedélyről van szó -, a jogosítványt ki kell cseréltetni.
Kell-e fizetni a jogosítvány kiállításáért?
Igen, a vezetői engedély kiadására irányuló eljárás illetéke 4000 forint. Az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött kérelmező esetében, valamint ha az egészségügyi hatóság előírása alapján a vezetői engedély érvényessége 1 év vagy annál rövidebb, a vezetői engedély kiadásának illetéke 1500 forint §.
Csekken kell befizetni az alábbi díjakat:
az ideiglenes vezetői engedély kiállításáért 2300 forintot §;
a nemzetközi vezetői engedély kiállításáért 2300 forintot §;
a külföldi hatóság által kiállított vezetői engedély honosításáért 6200 forintot §.
Nem kell illetéket fizetni a hatóság téves bejegyzésén alapuló, vagy az okmány gyártási hibája miatt szükségessé váló új okmány kiadásáért §.